حقوق حسابدار
حقوق حسابدار

بخش حسابداری به منزله قلب یک شرکت است. اشتباه در محاسبات مالی حتی می‌تواند منجر به ورشکستگی مجموعه اقتصادی شود. از این رو باید در پرداخت حقوق حسابداران نهایت دقت به عمل آید تا با تمام انگیزه و توان خود در کنترل حساب‌ها و انجام تکالیف مالیاتی شرکت تمرکز داشته باشند.

حقوق حسابدار

 

عدم پرداخت حقوق کافی به حسابدار، زمینه آسیب به مجموعه اقتصادی را فراهم می‌کند و باعث ایجاد مشکلاتی به ظاهر ساده شود. حسابدار یک مجموعه یا شرکت باید از حقوق خود راضی باشد. رضایت حسابدار برابر با دقیق بودن تمام حساب های شرکت به بهترین نحو ممکن است.

دانش و تخصص

دستمزد یک حسابدار با قرار گرفتن در رده‌های شغلی مختلف مانند حسابدار ساده، حسابدار ارشد یا سرپرست حسابداری و یا مدیر مالی، متفاوت خواهد بود. یک حسابدار برای قرار گرفتن در رده شغلی بهتر و در نتیجه دریافت دستمزد بالاتر، علاوه‌بر داشتن تحصیلات در این زمینه نیازمند کسب تخصص و مهارت‌های مرتبط است؛ این تخصص و دانش، از طریق مطالعه به‌روزترین اخبار و تغییرات در حوزه مربوطه و همچنین شرکت در دوره‌های آموزشی حسابداری و مالی به دست خواهد آمد.

حقوق متعارف یک حسابدار تابع عوامل متفاوتی از جمله دانش و تخصص است.

کارفرما و مجموعه اقتصادی

موقعیت کارفرما و مجموعه اقتصادی در بازار بر میزان حقوق حسابدار، تاثیرگذار خواهد بود. هر چه قدمت و اعتبار یک کارفرما و مجموعه تحت سرپرستی او در بازار بیشتر باشد، دستمزد دریافتی و البته وظایف حسابدار بیشتر خواهد بود.

تجربه کاری

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین حقوق متعارف یک حسابدار در ماه، سابقه کار یا تجربه او است. با وجود اینکه این مسئله کم‌رنگ‌تر از دانش و تخصص حسابدار است، اما بی‌تاثیر نیست؛ زیرا حسابداری که چندین سال تجربه‌ کار در یک شرکت بازرگانی دارد، قطعا بهتر از شخصی که این تجربه را ندارد، می‌تواند با چالش‌های موجود، مواجه شود. این فرد، معمولا حقوق بالاتری نسبت به کسی که فقط برای یک شرکت محلی کار کرده و با مشتریان کمتری برخورد داشته، مطالبه و دریافت خواهد نمود.

جنسیت حسابدار

جنسیت: شاید مهم‌ترین عاملی که در ابتدا به نظر برسد، جنسیت حسابدار باشد. در اغلب مشاغل نیروی کار خانم نسبت به نیروی آقا دستمزد کمتری مطالبه و یا دریافت می‌کنند؛ با این وجود، همواره نیروی متخصص، بدون توجه به جنسیت وی دستمزد خوبی دریافت خواهد کرد.

پیشرفت علمی

یک حسابدار برای بهره‌گیری از دستمزد بالا، باید همواره به فکر ارتقای سطح تخصص و مهارت‌های خود باشد. یکی از این تخصص‌ها، آموزش مهارت‌های ارتباطی برای حسابداران است. با افزایش تخصص امکان دست‌یابی به موقعیت‌های شغلی بهتر و با دستمزد بالاتر برای فرد فراهم می‌کند. ارتقای علمی صرفا با افزایش سطح تحصیلات انجام‌پذیر نیست. افزایش تخصص از بالا بردن سطح تحصیلات موثرتر است.

کمیت و کیفیت کارکرد حسابدار

: حسابدار در هر سمتی که قرار دارد، با اجرای دقیق وظایف و جلب نظر کارفرما، می‌تواند دستمزد بیشتری مطالبه و دریافت نماید. مدت زمان اشتغال: تمام وقت یا پاره وقت بودن شغل نیز بر میزان حقوق حسابداران موثر است.

آشنایی با ابزار کار و نرم افزار ها در حسابداری

 یکی از عوامل موثر بر میزان دستمزد یک حسابدار، آشنایی با نرم افزارهای مالی و نحوه کار و گزارش‌گیری از آنها است. بخصوص نرم افزار های هلو و اکسل، در واقع حسابداری که اکسل بلد نیست عملا کارایی نخواهد داشت.