یک مدیر مالی موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)
یک مدیر مالی موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)

یک مدیر مالی موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (بخش اول)، در تجارت‌های بزرگ، حضور کسی که همچون یک پشتیبان در امور مالی و اداری ایفای نقش می‌کند؛ حائز اهمیت است. این فرد معمولاً یک مدیر حسابداری است و این سمت کسی را می‌طلبد که از چندین جهت واجد شرایط و دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد باشد. مدیر حسابداری می‌بایست دانش ژرفی در گزارش‌نویسی مالی و مدیریت امور حسابداری و عملکردهای مالی داشته باشد. در این مطلب، در مورد چند ویژگی مدیران مالی توضیح می‌دهیم که برای فعالیت در این حوزه ضروری و مهم است. تعدادی از این ویژگی ها عبارتند از: تحصیلات و تجربه، توجه به جزئیات، روابط عمومی بالا و توانایی ایجاد انگیزه در کارکنان.

تحصیلات و تجربه

اکثر مدیران حسابداری حداقل مدرک لیسانس حسابداری یا مدیریت مالی دارند؛ اما تنها تجربه‌ی علمی برای این سمت کافی نیست. یک مدیر حسابداری موفق لازم است دو تا پنج سال سابقه‌ی کاری داشته باشد. این تجربه به آنها درک کاملی از گزارشات مالی و ساختار کلی دفاتر کل را ارائه می‌دهد. اگر شما در یک حوزه‌ی فنی مثل ساخت و ساز فعالیت دارید مطمئناً به دنبال فردی تحصیل کرده و با تجربه خواهید بود.

مدیر حسابداری نباید تنها کار حسابداری انجام داده باشد. او باید در آموزش حسابدارهای جایگزین نیز کمک بسیاری کند. بنابراین آنها باید درک کاملی از کاری که قرار است انجام دهند و مسئولیتی که برعهده دارند؛ داشته باشند.

دارا بودن گواهینامه‌های تخصصی مثل ” CPA ” دوره‌ی حسابداری عمومی و  “CMA”  گواهینامه‌ی مدیریت حسابداری یا “CGMA” مجوز مدیریت حسابداری جهانی نشان می‌دهند که مدیر حسابداری شما قدمی اضافه‌تر برای پیشرفت تخصصی در این زمینه برداشته است.

توجه به جزئیات

یک مدیر حسابداری باید به شدت جزئی‌گرا باشد. همه روزه یک مدیر حسابداری باید از داشتن نقدینگی شرکت مطمئن شود تا بتواند در رقابت و تجارت باقی بماند. این کار شامل مطمئن شدن از میزان پول جمع آوری شده و مقدار فروش پرداختی است و به معنای دنبال کردن تمامی درآمدها و هزینه‌ها و حصول اطمینان از سپردن چک‌ها به‌شمار می‌آید. تمام این تراکنش‌های مالی روزانه به حسابرسی دقیق و به موقع، ماهانه یا سه ماهه و نزدیک پایان سال و همچنین گزارشات مالی منجر می‌شود.

همچنین یک مدیر حسابداری باید به طور مداوم سیاست‌های حسابداری و عملکردها را بررسی کند و مستندسازی کند. اغلب تجارت‌ها، سیاست‌های حسابداری را اجرا می‌کنند و سپس آنها را فراموش می‌کنند. اما تکنولوژی حسابداری و بهترین تمرین‌ها همیشه دخیل‌اند. برای کسی که به جزئیات توجه دارد هم بطور روزانه و هم با پیش‌بینی آینده گام برمی‌دارد تا ملزومات این سمت را به خوبی اجرا کند.