پرداخت پیش از موعد و نگه داشتن وثیقه، 2 راهبرد کاربردی برای بهبود جریان های نقدی
پرداخت پیش از موعد و نگه داشتن وثیقه، 2 راهبرد کاربردی برای بهبود جریان های نقدی

پرداخت پیش از موعد و نگه داشتن وثیقه، 2 راهبرد کاربردی برای بهبود جریان های نقدی، جمع‌آوری حساب‌ها معمولاً آخرین مرحله‌ای است که در حسابداری انجام می‌گیرد. در نتیجه‌ی چنین کاری، ترازهای پرداخت‌ نشده می‌تواند جریان‌های نقدی را تحت تأثیر قرار داده و موجب عدم پیشرفت کسب‌وکار شما شود.

پرداخت پیش از موعد (در صورت امکان)

هنگامیکه شما یک پروژه یا کار جدید را شروع می‌کنید و می‌دانید که تراز منفی نقدینگی نخواهید داشت، در حقیقت مسیر درستی را پیش‌ گرفته‌اید.

پرداخت پیش از موعد روشی است برای اجتناب از شرایطی که شما باید مشتریان را ترغیب به پرداخت به موقع کنید.

آیا این احتمال وجود دارد که مشتریان شما پیش از موعد پرداخت‌های خود را انجام دهند؟ این بستگی به میزان اعتماد آن‌ها به شما دارد. در برخی موارد ارائه تخفیف کوچک برای پرداخت پیش از موعد می‌تواند انگیزه‌بخش باشد. پیش‌پرداخت‌ها با کاهش خطر عدم پرداخت، به شما آرامش خاطر می‌دهد.

پرداخت پیش از موعد به شما این امکان را می‌دهد که پول خود را دوباره وارد چرخه سرمایه‌گذاری کنید و بودجه‌بندی بهتری داشته باشید. بیشترین مبلغی که می‌توانید پیش از شروع کار از مشتریان به عنوان پیش پرداخت، درخواست کنید، در بسیاری از صنایع استاندارد ۵۰٪ است.

دریافت پیش پرداختی که هزینه‌های جاری شما را پوشش دهد (هزینه‌هایی که نیازمند پرداخت نقدی باشند)، جریان نقدی شرکت را کاملاً تغییر خواهد داد.

برای اطمینان، نزد خود وثیقه‌ای را نگه دارید

این کار راحت‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید!

صدور صورتحساب به پایبندی شما و مشتریان کمک می‌کند. این موضوع بودجه‌بندی و صرفه‌جویی در جریان نقد را برای هر دو طرف میسر می‌کند. بهتر است از همان ابتدا بررسی کنید که بزرگ‌ترین مشتریان شما چقدر در سال پرداخت می‌کنند. آن را بر ۱۲ تقسیم کنید تا مبلغ ماهیانه را به دست آورید.

به مشتریان فهرستی متشکل از خدماتی را که معمولاً در طول یک سال استفاده می‌کنند، پیشنهاد دهید. مانند سند محدوده که مشخص می‌کند آن‌ها برای هرماه به ازای هزینه‌ای که می‌پردازند، چه خدماتی را دریافت می‌کنند.

همچنین در این بخش به موارد زیر توجه نمایید:

  • فاکتورها را پنج‌ تا ده روز قبل از پایان هر ماه ارسال کنید.
  • در توافقنامه خود این شرط را قرار دهید که صورت‌حساب‌ها به‌طور خودکار از طریق حساب بانکی مشتریان پرداخت شود (برای مثال در ابتدای هر ماه)

این امر هر دو طرف را قادر می‌سازد تا جریان‌های نقدی ورودی و خروجی را به‌راحتی مدیریت کنند. شما می‌توانید هزینه‌های صورتحساب و جمع‌آوری حساب‌ها را کاهش دهید و همچنین مشتریان می‌توانند هزینه‌های حسابداری خود را مدیریت کنند.