آشنایی با شرکت‌های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات؛ از خدمات مشاوره تا حسابرسی
آشنایی با شرکت‌های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات؛ از خدمات مشاوره تا حسابرسی

آشنایی با شرکت‌های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات؛ از خدمات مشاوره تا حسابرسی، مدیران کسب‌وکارها، این روزها باید کارهایی مثل مدیریت امور مالی، امور حقوقی و مسائلی ازاین‌دست را به متخصصین بسپارند و زمان و انرژی خود را صرف امور راهبردی شرکت خود کنند. به دنبال این موضوع بسیاری از کارفرمایان علاقه‌مندند که امور مالی مجموعه خود را برون‌سپاری کنند و آن را به یک شرکت حسابداری واگذار کنند. 

کار شرکت‌های حسابداری چیست؟

آنچه باعث می‌شود بتوانیم شرکت‌های حسابداری را به بخش‌های مختلفی تقسیم کنیم نوع خدماتی یا شکل ارائه این خدمات است که توسط آن‌ها ارائه می‌شود. خدماتی که توسط شرکت‌های حسابداری ارائه می‌شود طیف وسیعی را شامل می‌شوند و این خدمات در شکل‌های مختلفی به شرکت‌ها ارائه می‌شود. بنابراین از دو بعد می‌توان شرکت‌های حسابداری را تقسیم‌بندی کرد. اول از همه از نگاه شکل ارائه خدمات به این تقسیم‌بندی نگاه کنیم.

شرکت‌های حسابداری از بُعد نوع ارائه خدمات؛ از خدمات مشاوره تا حسابرسی

اولین نوع شرکت‌های حسابداری، شرکت‌هایی هستند که تنها در زمینه مشاوره خدمات ارائه می‌دهند. شرکت خدمات حسابداری به‌صورت موردی در زمینه‌های مختلف مانند حسابرسی، دادرسی مالیاتی، ارائه خدمات حسابداری یا حتی انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری به نسبت کسب‌وکار شما فعالیت می‌کند.

این نوع از خدمات حسابداری این شرکت‌ها برای مجموعه‌هایی مناسب است که تیم حسابداری یا مسئولی برای انجام این امور دارند، اما برای اطمینان از صحت انجام امور یا حل مشکلات احتمالی از این خدمات بهره می‌برند. این خدمت ممکن است به دلیل دانش بیشتر نیروهای متخصص شرکت‌های حسابداری مورداستفاده قرار گیرد.

دومین نوع از انواع شرکت‌های حسابداری از بعد نحوه ارائه خدمات شرکت‌هایی هستند که خدمات حسابداری را در قالب نظارت مستمر ارائه می‌کنند. در این نوع خدمت، یک شرکت حسابداری بر امور مالی و حسابداری یک مجموعه نظارت کامل دارد. خدماتی مثل زیر نظر گرفتن اسناد مالی، صورت‌های مالی به‌طور مداوم انجام می‌گیرد و مسائل مربوط به اظهارنامه مالیاتی نیز در زمان مقرر پیگیری می‌شود. این شرکت‌ها معمولاً خدمات خود را در قالب قراردادهای سالیانه یا چندماهه ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها ممکن است خدمات دسته اول را نیز ارائه دهند.

دسته سوم از انواع شرکت‌های حسابداری شرکت‌هایی هستند که مجموعه‌ای کامل از خدمات حسابداری را به مشتریان خود عرضه می‌کنند. این شرکت‌ها تمام امور مالی مجموعه‌ها را به عهده می‌گیرند. حتی ممکن است گاهی یکی از نیروهای متخصص خود را به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت در اختیار مجموعه موردنظر قرار دهند تا امور مالی را به‌صورت برون‌سپاری برای مجموعه موردنظر انجام دهد. صفرتا صد خدمات حسابداری (از انتخاب نرم افزار حسابداری و اجرای آن تا پیچیده‌ترین امور حسابداری) در این شرکت‌های حسابداری ارائه می‌شود. این شرکت‌ها ممکن است خدمات خود را به شکل شرکت‌های دسته اول و دسته دوم نیز ارائه دهند.